Jak a kudy na hrad ...      Vysvětlovat na stránkách cestu jak a kudy na hrad je sice užitečné, ale mnohdy zbytečné.


      Zřícenina hradu Buben, není jen pár kamínků zarotlých travou a tak zmínku o tomto historickém "vládci" plzeňského hejtmanství najdete na každé turistické mapě a mnoho informací můžete najít kdekoliv na internetu. I když pravdou je, že podle našich pátrání jsou mnohé informace zejména na nejrůznějších webech značně nepřesné, neúplné, zkreslené a mnohy nepravdivé, rozhodli jsme se i my pro vytvoření této kapitoly a celých těchto stránek věnovaných hradu Buben.


       Přístupových cest na hrad je mnoho a každý i začínající turista je najde rychle a snadno, ale i tak Vám to trochu můžeme ulehčit.


      Hrad leží na skalním ostrohu při soutoku Plešnického potoka a řeky Mže, cca 2 km pod hrází Hracholuské přehrady ( směrem zpět na plzeň - bráno při pohledu z hráze ). Cestu autem nedoporučujeme. Maximálně je vhodný dojezd do vsi Plešnice, zde auto zanechat a pokračovat peší cca 1,5 km lesní cestou.


      Kdo rád cestuje vlakem z Plzně jsou to vlaky na Chebské trati .. směr Plzeň - Stříbro - Cheb a lze říci, že tímto směrem České dráhy zajistily dostatek spojů tam i zpět ...


!!!! V současné době však POZOR !!! na této trati je budován rychlostní dvoutraťový koridor a tak dost často dochází k výlukám a zpoždění - což lze zatím omluvit .. !!!


       ... je možný dojezd rovněž přímo do Plešnic (pozor zde staví pouze osobáky) a cca po 2,5 km od nádraží dojdete hledaného hradu Buben. Upřednostňujeme však možnost z vlaku vystoupit již v zastávce Kozolupy a značenou turistickou a celkem dobře upravenou cestou projít obcí BDĚNĚVES a dále při řece, skrze chatové osady dojít až na hrad. Procházka je velmi uklidňující a nenáročná cca 5 km.


      Rovněž i rozvíjející se cykloturistice je přáno a tak značená cyklostezka vede přes hrad. Je sice pravda, že výstup po trochu krkolomné cestičce do zdí hradu s kolem v ruce není zrovna nejideálnější, bohužel hospůdka a občerstvení dříve fungující v tzv. Schwarzově chatě v podhradí již není a tak ani kolo zatím není kde pořádně odložit, ale snad se nám tyto drobné obtíže do času podaří odstranit a umožnit tam přístup všem bez sebemenších obtíží. Cyklostezky jsou značeny ze Stříbra, Pňovan a Plzně (z Plzně pro cyklisty cca 17 km ... rovněž můžeme doporučit ... ).


Excalibur


NEZAPOMEŇTE..!!!

Svačinu a pití sebou, není v současné době zajištěno..!!!Hrad Buben u Plešnic ...(pro ty co na hradě ještě nebyli ...) http://www.hrady.czHrad Buben leží na střetu tří turistických cest ....

Turistická interaktivní mapa - http://www.turisturaj.cz/


      Přejeme šťastnou cestu a krásné zážitky z výletu ... případně můžete nám na stránkách zanechat vzkaz, co bychom pro Vás měli udělat, co by jste rádi hradě viděli a podobně ... díky a šťastnou cestu


... Excalibur